A fost deschisă o sesiune de depunere a cererilor de finanțare pentru Investiții pentru procesarea și marketingul produselor agricole, finanțată din Planul Strategic PAC 2023–2027.
Apelul de proiecte derulat de Agenția pentru Finanțarea Investițiilor Rurale (AFIR) vizează investiții pentru obținerea de produse alimentare și produse transformate și are o alocare financiară totală de aproape 165 de milioane de euro.
Suma este împărțită în mod egal între componenta de înființare a unităților de procesare și cea de modernizare, câte 82,46 milioane euro pentru fiecare componentă.
„Intervenția DR-23 este un instrument prin care accelerăm modernizarea industriei alimentare românești și trecerea ei la standardele tehnologice și energetice ale viitorului. Finanțarea pe care o lansăm acum nu este doar un sprijin financiar, ci o direcție clară: materia primă trebuie transformată aici, în România, în produse cu valoare adăugată. Doar așa putem vorbi despre o competitivitate reală, despre lanțuri valorice consolidate și despre o economie rurală care nu mai exportă potențial, ci rezultate.
Citește mai mult pe Arena Constructiilor:


