În cursul lunii mai ar urma să fie selectat câștigătorul contractului pentru proiectarea și execuția lotului 1b dintre Miercurea Nirajului și Sărățeni, al autostrăzii A8 Unirii.
Procesul de evaluare a ofertelor este în prezent în fază avansată, după cum ne-au declarat reprezentanții CNAIR.
Lotul 1B face parte din secțiunea a doua a autostrăzii A8, Miercurea Nirajului – Leghin. Lungimea totală a acestui lot este de 23,4 km.
Contractul a fost lansat în licitație anul trecut, pe 4 aprilie 2024. Termenul de evaluare a ofertelor a fost prelungit până pe 20 decembrie 2024, însă se pare că durează mai mult până la selectarea constructorului.
La această procedură de atribuire a contractului au fost depuse două oferte:
* Ofertant unic: Nurol Insaat ve Ticaret A.S.
* Asocierea: Ozaltin Insaat Ticaret ve Sanayi A.S. (lider), Infravis SRL.
Pe traseul acestui nou lot de autostradă vor fi construite și două tuneluri bidirecționale cu o lungime însumată de 1,07 km, în apropierea localității Măgherani (740 m) și în zona localității Chibed (330 m).
Citește mai mult pe Arena Constructiilor:


