BERD garanteaza jumatate dintr-un imprumut de 40 mil euro pentru Omnia Romania

BERD garanteaza jumatate dintr-un imprumut de 40 mil euro pentru Omnia Romania

Jumătate din împrumutul de 40 de milioane de euro, acordat de către Banca Transilvania producătorului de amidon de porumb Omnia Europe (Omnia România), va fi garantat de Banca Europeană pentru Reconstrucție și Dezvoltare, cu ajutorul Facilității de Impartire a Riscurilor (Risk Sharing Framework).

Acest împrumutul finanțează extinderea fabricii Omnia pentru producția de noi produse pe bază de amidon ceros.

Compania este unul dintre principalii producători de amidon de porumb și proprietar al celei mai mari fabrici de amidon din România și Europa de Sud-Est.

Omnia Europe SA, cu sediul în Medgidia, județul Constanța, produce amidon, maltodextrină și subproduse, ingrediente esențiale pentru multe produse din industria alimentară, farmaceutică, celulozei și hârtiei și chimică.

Este o subsidiară a Omnia Nisasta Ticaret AS și parte a grupului turc Tosmur, unul dintre cei mai mari producători de amidon de porumb și produse derivate din lume.

Banca Europeană pentru Reconstrucție și Dezvoltare utilizează Facilitatea de Împărțire a Riscului pentru a sprijini extinderea afacerilor din țările în care operează și pentru a crește capacitatea de creditare a băncilor partenere locale.

Citește mai mult pe Arena Constructiilor:

https://arenaconstruct.ro/berd-garanteaza-jumatate-dintr-un-imprumut-de-40-mil-euro-pentru-omnia-romania/