Consiliile locale ar putea sa dea tertilor in folosinta bunurile comunelor, oraselor, municipiilor

Consiliile locale ar putea sa dea tertilor in folosinta bunurile comunelor, oraselor, municipiilor

Bunurile proprietate privată a comunei, orașului sau municipiului ar putea fi date în folosință unor terțe persoane de către Consiliile Locale.

Un nou proiect de lege, propus de mai mulți deputați PSD, prevede ca valorificarea bunurilor ce aparţin domeniului privat al unităţilor administrativ-teritoriale să poată fi făcută și prin constituirea unui drept de superficie (un drept de folosință).

Astfel, Consiliul local va putea vinde, da în administrare, concesiona, da în folosință gratuită, închiria sau constitui un drept de superficie asupra bunurilor proprietate privată a comunei, orașului sau municipiului.

În forma actuală, OUG nr. 57/2019 nu prevede în mod expres posibilitatea valorificării bunurilor aparţinând domeniului public sau privat al statului ori al unităţilor administrativ-teritoriale prin constituirea unui drept de superficie.

”Această lacună legislativă limitează capacitatea autorităţilor administraţiei publice de a gestiona eficient şi de a pune în valoare patrimoniul pe care îl deţin, în special în ceea ce priveşte atragerea de investiţii şi dezvoltarea de proiecte imobiliare sau economice”, consideră inițiatorii noului proiect de lege.

Citește mai mult pe Arena Constructiilor:

https://arenaconstruct.ro/consiliile-locale-ar-putea-sa-dea-tertilor-in-folosinta-bunurile-comunelor-oraselor-municipiilor/