Viitorul spital din Sector 6: Constructorul ales de primarie a fost contestat

Viitorul spital din Sector 6: Constructorul ales de primarie a fost contestat

Înainte ca Primăria Sectorului 6 să poată semna contractul pentru construirea „singurului spital clinic ridicat, în București, în ultimii 46 de ani, de o autoritate publică locală sau centrală”, după cum a anunțat Ciprian Ciucu, fostul primar al sectorului, ales ca primar general al Capitalei, o asociere de constructori a depus contestație împotriva rezultatului procedurii de atribuire. Reprezentantul asocierii reclamă faptul că autoritatea contractantă nu le-ar fi pus la dispoziție toate documentele din oferta câștigătoare la care ar fi avut dreptul, după ce le-a fost comunicat rezultatul procedurii.

Contractul prevede construirea unui spital în Sectorului 6, pe Bulevardul Timișoara 101E, între cartierele Drumul Taberei și Militari, pe o suprafață de aproximativ 33.000 mp.

Valoarea estimată a contractului este de aproape 349 de milioane de euro, fără TVA.

  • Cui a atribuit primăria contractul?

La procedură de achiziție publică au depus oferte cinci asocieri de firme:

–  Hidro Salt B 92 SRL (lider), Omega Medical SRL, Mansart Corporate, Supermedical, Cubicon Invest, Planho Consultores S.L.P.

Citește mai mult pe Arena Constructiilor:

https://arenaconstruct.ro/viitorul-spital-din-sector-6-constructorul-ales-de-primarie-a-fost-contestat/